Mehelikkuse Radadel

Tõeline mehelikkus tundub tänases maailmas olevat üha harvemaid nähtusi. Iga päev meestega tööd tehes näen ma, kui paljud mehed on oma mehelikkusega kimpus.

Nii paljud meestega seotud probleemid tulevad just meheliku energia puudumisest. Mehed muutuvad järjest naiselikumaks ja naised järjest mehelikumaks. Miks siis nii?


Üks peamisi põhjuseid on see, et paljud mehed kasvavad üles ilma terve meheliku eeskujuta. Paljud isad ei osale kas emotsionaalselt või ka füüsiliselt laste eludes ja suurem osa laste kasvatamisest on naiste õlul. Poisid näevad kasvades isa tihti vaid pere toitja rollis, kel pole piisavalt aega või huvi nendega tegeleda. Poisid kasvavad üles koos emade, vanaemade, lapsehoidjate ja õdedega. Ehk siis ümbruses on valdavalt naisenergia. Lapsed aga teatavasti kopeerivad oma vanemaid ja võtavad neilt üle ka käitumismudelid.

Ka koolis ei õpetata mehelikkust. Sõjaväes ehk natuke õpetatakse, aga sinna ei jõua igaüks ja päris harmoonilist teadlikku mehelikkust minu arvates sealt siiski kaasa ei saa. Võib-olla ehk distsipliin ja täpsus on omadused, mis sealt muu hulgas kaasa antakse. 

Väga paljud asjad, mida meie maailm propageerib, toovad samuti meestesse naiselikku energiat. Suurem osa toitu, mida me tarbime, on naiseliku ehk yin-energiaga, kaasa arvatud alkohol, kohv, ravimid ja narkootikumid. Mehelikkust nõrgestab ka tänapäeva pornotööstus, mis suunab mehi aina rohkem ejakuleerima. Mida rohkem mees ejakuleerib, seda nõrgemaks ta tegelikult jääb.

Nii et kokkuvõtvalt on mehe elus iga päev liiga palju asju, mis vähendavad ja nõrgestavad tema mehelikku energiat, ning rohkelt asju, mis toovad esile naiselikku energiat. Osa mehi on sündinud juba väga tugeva meheliku energiaga ja neid välistegurid nii väga ei mõjuta, kuid rohkem on siiski neid, keda välised tegurid mõjutavad väga tugevalt.

Tantristlikus lähenemises vaadatakse meest kui vertikaalset energiat ja naist kui horisontaalset energiat. See on ka üks risti paljudest tähendustest. Naine viib meid siin maapealses elus edasi ja mees viib meid ülespoole. Iidsetes spirituaalsetes kultuurides oligi mehe kohustus tegeleda spirituaalse praktikaga ja tõsta seeläbi kogu perekonda ülespoole ning naine hoolitses maiste asjade eest. Mõlemad rollid olid paigas ja kõik teadsid oma kohta.

Tänapäeva ühiskonnas mehed enam väga palju spirituaalse praktikaga ei tegele, pigem on naised selles osas väga aktiivseks muutunud. Minu õpetaja ütleb selle kohta, et mehed magavad tööpostil. Jah, eks ta vist osaliselt nii ongi. Meie joogakoolis oli eelmisel aastal esimest korda kümne aasta jooksul tantrakursusel 10 meest rohkem kui naisi. See oli kooli ajaloos tõeline ime ja ma loodan siiralt, et ka mehed on hakanud rohkem ärkama.


Mehelik mees

Kui mehed spirituaalsusega enam ei tegele, milline võiks siis olla tänapäeva maailmas üks mehelik mees? Mulle meeldib väga David Deida raamat „Tõelise mehe tee“. Minu arvates kirjeldab ta suurepäraselt, mida tähendab, kui mees on oma õiges mehelikus energias. See raamat võiks olla kohustuslik kirjandus igale mehele. Siia aga panen ma kirja oma nägemuse sellest, mida ma naisena tunnetan mehelikkusena ja seda, mida olen aastate jooksul õppinud ja märganud.

Eestlastel on ilus väljend: „Meest sõnast, härga sarvest.“ Mehelik mees peab oma sõna ja käib sellega korrektselt ümber. Mehelik mees ei kasuta sõna teiste kahjustamiseks ega tagane sellest, mis ta on öelnud. Sõnade loopimine lihtsalt selleks, et muljet avaldada, pole talle omane. Ta on alati aus, nii iseenda kui ka teistega.

Mehelik mees on aja suhtes alati täpne ja korrektne. Ta ei lase kunagi kellelgi enda järel oodata ja austab nii enda kui ka teiste aega. Teiste austav kohtlemine on talle ka muus osas omane, ta on kõigi vastu lahke. Samuti on ta aupaklik elu ees.

Mehelik mees teab, et olemaks edukas, on vaja korras hoida nii enda sise- kui ka välismaailm: vaim ja keha. Ta mõistab enda kui andja rolli looduse poolt. Mehelik mees annab ilma tingimusteta ja mõistab, et läbi andmise saab ta kõige rohkem tagasi. Ta austab, hindab, armastab ja imetleb naisi ning suhtes olles loob ta oma naisele keskkonna, kus too tunneb ennast turvaliselt ja armastatult, koha, kus naine saab luua ja tema suurimad väärtused säravana esile tulevad.

Mehelik mees on tähelepanelik, ta teab, mis paneb tema naise hinge laulma ja südame avanema. Ta on alati kohal: vesteldes, armatsedes või muud moodi aega veetes. Hoolitsemine oma naise eest pakub talle naudingut.

Mehelik mees ei põgene kohustuste, laste ega pere eest, vaid pühendab neile aega. Ta teab, et naisenergia on tema elu üks suurimatest väärtustest, ega võta oma partnerit iseenesestmõistetavana. Naise arvamus on talle oluline, mis ei tähenda, et ta teeb täpselt nii, nagu naine tahab, vaid ta on avatud naise arvamusele otsuste tegemisel. Mehelik mees ei lase naisel endaga manipuleerida, ta teeb oma otsused lähtuvalt armastusest, mitte hirmust. Mehelik mees vastutab kõikides oma eluvaldkondades. Ta ei pane vastutust enda eest kellelegi teisele.

Mehelik mees teab, kuidas olla tugev ja jõuline läbi oma südame – ta julgeb rääkida oma tunnetest ning ka nutta. Ka naise tunded ei hirmuta teda, ta ei ürita neid summutada, ei anna hinnangut ega põgene. Ta mõistab, et see on osa naisest. Mehelik mees ei lase naise emotsioonidel ennast kaasa viia ja väiklaseks muuta.

Ma usun siiralt, et kui naised võtaksid vastutuse oma naiselikkuse eest ja mehed oma mehelikkuse eest, siis meie omavahelised suhted paraneksid, abielud kestaksid kauem ja oleks palju vähem õnnetuid inimesi. Kui meile on antud selles elus roll mängida Hamletit ja poole etenduse pealt otsustame hoopiski Opheliat mängima hakata, toob see etendusse paraja hulga segadust ja näitemängu edasi mängida pole võimalik.

Samuti on meil suhtes mängida teatud roll. Naised ei saa meeste rolli mängida, sest see pole neile loomuomane, ja vastupidi. Ning kui me läheme vastuollu oma tõelise olemusega, siis lõppkokkuvõttes on kõik õnnetud. Ja kui oleme mehelikud või naiselikud selle algses, tegelikus tähenduses, siis teeme õnnelikuks nii iseenda kui ka teised meie ümber!


Armastusega,


Jaya

49 views0 comments